Food Label Assignment - Mac & cheese
- Due No Due Date
- Points 50
You DO NOT have notes to take this week. Instead, you will be doing
a cost analysis and label comparison of Macaroni and Cheese.
You will compare the cost and nutrition of homemade mac & cheese
to two different types of store-bought mac & cheese.
Link to the Worksheet you need to fill out:
Link to the nutritional information for the 3 types of Mac & Cheese you are comparing: